Czym jest nasze garncarstwo?

Istota tkwi w umiejętności angażowania wszystkich zmysłów do opanowania żywiołów- ognia, wody, w tym gliny.

Nasze naczynia są zmaterializowaną radością wyobraźni.

Poszukiwanie ścieżek życia zaprowadziło nas do Pracowni, gdzie toczona czarka znana jest od momentu zagarnięcia w dłonie bryłki gliny i przywiezienia z lasu szczapy drewna, gdzie krąg popycha się bosą stopą a piec zaklina się przed paleniem. Tu z urody kształtów powstaje czarna ceramika.

Dzielimy się tą pasją z Wami.

Zapraszamy do Pracowni garncarskiej na Mazurach.

Nasza oferta skierowana jest do osób indywidualnych, a także do grup zorganizowanych. Zapraszamy do współpracy biura podróży, firmy, szkoły, organizacje.

marta

MARTA

Z wykształcenia wschodoznawczyni, zafascynowana kulturą i tradycją Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzę wraz z Pawłem pracownię rzemiosła tradycyjnego Garncarnia na Mazurach od 10 lat, spełniając się jako instruktorka nauki toczenia na kole garncarskim. Mieszkając  w Kownie na Litwie, popatrywałam pracę tradycyjnych garncarzy.

Od 8 lat związana jestem zawodowo z sektorem organizacji pozarządowych w różnych funkcjach w tym m.in. doradcy ds. organizacji pozarządowych, animatorki społeczności lokalnych pracującej na terenach wiejskich, moderatorki spotkań, trenerki.

pawel

PAWEŁ

Na początku było światło z mojego pierwszego naczynia – lampki oliwnej. Potem pojawiła się czwórka niezwykłych osób: Irena Gierdał- to początki toczenia, Pola Krystyniak-Kurcewicz, otworzyła wrota sztuki, Albert Krystyniak – wprowadził w alchemię szkliw, a mistrz mój Litwin, Stanisław Averke, rozjaśnił świat naczyniami koloru nocy.

 

Sięgając korzeniami Wschodu, tam też szukam wiedzy i inspiracji łącząc estetykę Japonii z technologią czarnej ceramiki. Z czasem pojawiła się własna pracowania i specjalizacja w technikach toczenia na kole garncarskim. Dużo czasu poświęcam także odtwarzaniu użytkowej ceramiki Średniowiecza.

Do pobrania: Doświadczenie Pracowni Garncarnia

Angażujemy się także jako strona projektów.

NAPISZCIE DO NAS

Jeśli macie pomysły, chcecie zaczerpnąć informacji lub nas odwiedzić.